Püf Noktaları


Baskılı ürünlerde sıcak ütü baskının bozulmasına yol açar. Bunu engellemenin en kolay yolu ters tarafından ütülemektir.
Yünlü giysileriniz için özel üretilen yün deterjanları hemen her markette bulunmaktadır, tüylenmeye karşı bunları kullanabileceğiniz gibi, saf beyaz sabunu rendeleyerek yün deterjanı yerine kullanabilirsiniz.
Viskose karışımı kumaşlar, yün kazaklar, örgü kıyafetler gibi hassas kıyafetlerinizin deforme olmaması için ipe asmadan bir yere sererek kurutunuz. Bunun için yeterli yeriniz yoksa sebze filesi yada benzeri bir çanta içine koyarak asabilirsiniz.
Ütünün parlama yapmaması için üzerine nemli biz bez konabilir.Ayrıca eskiyip de parlayan pantolonlarınızdaki bu parlaklığı gidermek için ütü bezini sirkeli suyla ıslatın sonra çok sıcak su ile ütüleyin. Parlaklığın tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.Parlayan Kumaşlar Etek ve pantolonlarınızda parlaklıklar oluşuyorsa bu kısımları yeni kesilmiş bir patatesle iyice ovalayın. Kuruduktan sonra fırçalayabilirsiniz. Parlaklıktan eser kalmaz.
Kadife Giysiler Kirlenmiş koyu renk kadife elbise ve pantolonlarınızı tuzla temizleyebilirsiniz. Temiz bir fırçayı temiz ve kuru bir tuza batırarak giysinize kuvvetle sürün. Lekeler gidecek, kullanılmaktan doğan parlaklık kaybolacaktır.
Sararmaya başlayan beyaz giysilerinizi bir kaşık oksijenli su kattığınız 1 litre ılık suda 1 saat bekletin.
Kırışıklıkların daha rahat açılması için giysilerinizi hafif nemli iken ütüleyin.
Ütü yaparken bilinenin aksine sertçe bastırmaya gerek yoktur, işi yapan buharın gücüdür, ağırlık değil.
Ütü yaparken, ütüleyeceğiniz gömlek, etek gibi giysilerin altına çarşaf, perde, havlu gibi geniş satıhlı eşyalar koyarsanız ikisi birden aynı anda ütülenecektir.
Bütün ipeklileri tersinden ütüleyin. İşlenmiş ipekler hafif nemliyken ütülenmeli ama spreylenmemelidir çünkü lekeler oluşabilir; ham ipekler ise tam tersine kuruyken ütülenmelidir. Kadife akrilik fitilli kadife işlemeli parçalar ve sentetik deriler de tersinden ütülenmelidir.
Fermuarlı giysileri ütülemeyi kolaylaştırmak için, önce giysinin fermuarını kapatın. Ütünüzün ucuyla iç kanatlara bastırın. Fermuarı açın ve çevreleyen kumaşı hafifçe ütüleyin. Fermuarı kapatın ve kumaşın dışını ütüleyin. Plastik, naylon yâda polyester fermuarlarının dişlerini ütülemekten kaçının. Bu fermuarlar kolayca erirler.
Ütü yaparken dairesel hareketler kumaşın esnemesine sebep olacağı için bu tür hareketlerden sakının. İnatçı kırışıklıklar için uzunlamasına buharla ütüleyin.
 

Yada siz bunların hepsini boşverin, doğruca ütünüzü tatile gönderin...